VİZEPORT Vize Servisi 18.05.2022
VİZEPORT Vize Servisi

Türkiye ile Güney Sudan arasında vize anlaşması

Türkiye ile Güney Sudan arasında vize anlaşması

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi ile Güney Sudan Cumhuriyeti Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığı Diplomasi Enstitüsü arasında işbirliğine yönelik ‘mutabakat muhtırası imzalandı.

67. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu toplantıları için New York ta bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu , bu toplantılar çerçevesinde Güney Sudan Dışişleri Bakanı Nhial Deng Nhial ile bir araya geldi. Yapılan görüşmede , Türkiye ve Güney Sudan arasında , diplomatik pasaport hamilleri için vizenin karşılıklı olarak kaldırılmasına dair anlaşma imzalandı.

Bakan Davutoğlu ve Güney Sudan Dışişleri Bakanı Nhial Deng Nhial , Türkevi nde iki ülke arasındaki vizenin kaldırılmasına dair bir anlaşmaya imza attı. Türkiye ve Güney Sudan diplomatları , karşılıklı olarak ülkelere vizesiz olarak girebilecek. Görüşmede Davutoğlu nun , Güney Sudan ve Hartum arasındaki çatışmalı sürecin sona ermesi konusundaki temennilerini dile getirdiği öğrenildi.

Davutoğlu , Güney Sudan la imzalanan mutabakat muhtırasının ardından , ABD Başkanı Barack Obama nın devlet başkanları onuruna düzenlediği

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 67. Dönem Açılış Toplantısı için New York’ta bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Güney Sudan Dışişleri Bakanı ile bir araya geldi.

Güney Sudan Dışişleri Bakanı Nhial Deng Nhial ile Türkevi’nde görüşme yapan Davutoğlu, Diplomatik Pasaport hamillerinin Türkiye ile Güney Sudan arasındaki vize gereksinimini kaldırmaya ve karşılıklı işbirliklerine yönelik anlaşma imzaladı.

Davutoğlu, daha önce Brezilya ve İsveç Dışişleri Bakanları ile yediği öğle yemeğinin ardından da Romanya Dışişleri Bakanı Corlatean’ı New York’taki Türkevi’nde ağırladı ve BM Genel Merkezi’nde, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon ile görüştü.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun bugünkü programı, ABD Başkanı Barack Obama’nın 67. BM Genel Kurulu vesilesiyle heyet başkanları onuruna düzenlediği resepsiyona ve Uluslararası Barış Enstitüsü tarafından düzenlenecek, Orta Doğu’daki gelişmeler konulu, Bakanlar düzeyinde gayri resmi çalışma yemeğine katılımının ardından sona erecek.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ