VİZEPORT Vize Servisi 16.08.2022
VİZEPORT Vize Servisi

Almanya 25 Haziran’dan itibaren 2. doz aşısını yaptıranlara giriş kısıtlamalarını kaldırıyor.

Aşılanan kişiler için 25 Haziran 2021 tarihinden itibaren Almanya’ya giriş kısıtlamalarının hafifletilmesi

25.06.2021 tarihinden itibaren, Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından onaylanan bir aşı ilacı ile Koronavirüs SARS-CoV-2’ye karşı tüm doz aşılarını olan kişiler, tekrar Türkiye’den Almanya’ya seyahat edebilecekler. Aşıları tamamlanan kişiler, ziyaret ya da turistik amaçlı seyahatler için de yeniden Almanya’ya giriş yapabilecekler.

Almanya’ya seyahat edebilmek için, sadece Paul Ehrlich Enstitüsü‘nün (PEI) web sitesinde listelenen aşılardan biri ile aşılanmış olmak ve koruma için gerekli olan son dozun yapılmasının üzerinden en az 14 gün geçmiş olması gerekmektedir. Şimdilik bu, yalnızca Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından onaylanan aşılar için geçerlidir. Gerekli testler tamamlanır tamamlanmaz, karşılaştırılabilir koruma standardına sahip diğer aşıların da kapsama alınması planlanmaktadır.

Almanya’ya giriş yapabilmek için Avrupa Birliği’ne ait dijital bir COVID sertifikası ya da bunun muadili Almanca, İngilizce, Fransızca, İtalyanca veya İspanyolca dillerinde dijital veya kağıt formatında bir aşı belgesi sunulmalıdır. İbraz edilen aşı belgesi, aşağıdaki bilgileri içermelidir:

  1. Aşı olan kişinin kişisel verileri (asgaride soyadı, adı ve doğum tarihi)
  2. Aşı tarihi, dozaj sayısı,
  3. Aşının adı,
  4. Hangi hastalığa karşı aşı yapıldığı,
  5. Aşıyı yapan yetkili kişinin/kuruluşun adı ve adresi,
  6. Aşıyı yapan yetkili kişinin, ıslak imzalı onayı veya geçerli bir elektronik imza veya elektronik mühür ile elektronik ortamda onayı. Bu onayın verilmesi, idari nedenlerle mümkün değilse, belgenin yetkili kişi/kurum tarafından verildiği, özellikle kaşe veya devlet sembolleri ile açıkça anlaşılır olmalıdır. Koronavirüs enfeksiyonunu geçirmiş ve iyileşmiş kişilerin tek doz aşı ile aşılanmış olmaları yeterlidir. İyileşenlerin aşılarinin tam olduğunu kanıtlanabilmeleri için, aşılamadan önce Koronavirüs SARS-CoV-2 hastalığını geçirmiş olduklarını belgelemeleri gerekir.

25 Haziran 2021’den itibaren Federal Hükümet, Avrupa Birliği dışındaki ülkelerden tam aşılı yolcuların girişine izin verecek. Gerekli son aşı dozunu aldıktan on dört gün sonra, ikamet yasasının genel gerekliliklerini yerine getirmeleri koşuluyla, herhangi bir geçerli amaç için – örneğin turist olarak veya aile ve arkadaşlarını ziyaret etmek için – Almanya’ya girebilirler.

Bununla birlikte, yolcuların hafifletilen kısıtlamalardan yararlanabilmeleri için Paul-Ehrlich-Institut’un web sitesinde listelenen aşılardan biri ile aşılanmış olmaları gerekir. Şu anda yalnızca Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından onaylanan aşılar tanınmaktadır ( https://www.pei.de/impfstoffe/covid-19 ). Benzer düzeyde koruma sağlayan daha fazla aşı, gerekli değerlendirmeler tamamlandıktan sonra listeye eklenecektir.

Almanya’ya virüs varyantı endişe alanlarından girişe hala izin verilmiyor. Endişe verici bölgelerden nakliye yasağı da dahil olmak üzere, Coronavirus Giriş Düzenlemeleri Yönetmeliği ( Coronavirus-Einreiseverordnung ) kuralları tam olarak uygulanmaya devam ediyor.

Federal Hükümet, varıştan en az 14 gün önce tam aşıları olan yolcuların girişine izin vererek, Avrupa Birliği Konseyi’nin değiştirilmiş (AB) 2020/912 Tavsiye Kararını uyguluyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ