VİZEPORT Vize Servisi 02.02.2023
VİZEPORT Vize Servisi

ABD randevu kısıtlamasını kaldırdı

ABD randevu kısıtlamasını kaldırdı

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nin kısa süre içinde vize krizinin tamamen çözüldüğüne dair açıklama yapması bekleniyordu. Açıklama geldi… ABD Büyükelçiliği randevu kısıtlamasını kaldırdı. Türkiye de ABD’ye vize kısıtlamasını kaldırıyor.

hurriyet.com.tr bugün ABD ile vize krizinin çözülmek üzere olduğunu, ABD Büyükelçiliği’nden açıklama beklendiğini duyurmuştu. Ve ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nden beklenen o açıklama geldi.

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Türkiye’deki vize hizmetlerinin yeniden başladığını duyurdu. Açıklamada, “Ekim ayından bu yana Türk hükümeti, Türkiye misyonumuzdaki yerel çalışanlarına yönelik başka bir soruşturma bulunmadığı, büyükelçiliğik ve konsolosluklarımızdaki yerel çalışanlarımızın Türk yetkililerle iletişim de dahil olmak üzere resmi görevlerini yerine getirdikleri için gözaltına alınmayacağı veya tutuklanmayacağına dair üst düzeyde sağladığı güvenceye bağlı kalmıştır.

Ayrıca Türk hükümeti de ileride yerel çalışanlarımızdan birini gözaltına almak ya da tutuklamak istediğinde Türk makamlarının Amerikan hükümetini önceden bilgilendireceğini de kaydetmiştir. Söz konusu güvencelere karşı gösterilen bağlılığa istinaden ABD Dışişleri Bakanlığı, güvenlik durumunun Türkiye’de vize hizmetlerinin yeniden tamamen başlatılmasına yetecek düzeyde iyileştiğine inanmaktadır.

Tutuklu yerel misyon çalışanlarımıza yönelik mevcut iddialara ilişkin ciddi kaygılarımız sürmektedir. Aynı şekilde OHAL altında tutuklanan Amerikan vatandaşlarının davalarına ilişkin kaygılarımız da devam etmektedir. ABD yetkilileri bu davaların tatmin edici bir şekilde çözüme ulaştırılması için Türk muhataplarıyla görüşmelerini sürdürecektir” denildi.

ABD’nin açıklamasının ardından Türkiye’nin de vize kısıtlamasını kaldırdığı bildirildi.

NE OLMUŞTU?

ABD, Türkiye’deki konsolosluk çalışanı Metin Topuz’un tutuklanmasının ardından 8 Ekim’de Türkiye’den yapılan vize başvurularını süresiz olarak askıya almıştı. Türkiye de bu karara aynı şekilde karşılık vererek ABD’ye yönelik vize işlemlerinin askıya alındığını duyurmuştu.

Yumuşama sinyali olarak yorumlanan açıklamaların ardından ABD’nin Türkiye Büyükelçiliği, Türkiye vatandaşlarının vize işlemi randevuları için en erken tarihin 2019 yılının Ocak ayı olduğunu açıklamıştı.

Firmamız duyurunun ardından Randevu sisteminin verdiği ilk tarihleri tespit etmiştir.

Uzun süredir Amerika vizesi alamayan ve bekleyen vatandaşların başvuruları ile randevu sisteminde yoğunluk olacağından bu yakın tarihlerin kısa sürede eski sistemdeki gibi 20-25 gün sonrasına verileceğini öngörüyoruz. 

Kaynak: Exrit.com

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ