VİZEPORT Vize Servisi 23.05.2024
VİZEPORT Vize Servisi

Schengen Vizesini Tanıyalım

Aşağıda Schengen vizesinin üzerindeki bilgilerin ne anlama geldiğini belirten bilgiler bulunmaktadır.

Vize üzerindeki bilgiler, İsim Soy isim, Pasaport numaranız, Vize numarası, seyahatinizin başlangıç tarihi, bitiş tarihi, toplam kalabileceğiniz süre, giriş sayısı gibi pek çok bilgi içerir.

Bu bilgilere göre seyahatinizi planlamanız hem zaman hem de maddi kayıp yaşamadan seyahatinizi gerçekleştirmenize yardımcı olur.

Schengen Vizesinin verildiği ülkeyi belirtir. Almanca / İngilizce / Fransızca şeklinde sıralanır.

Fotoğrafta olduğu gibi DEUTSCHLAND / GERMANY / ALLEMAGNE.

Diğer ülke kodları ise: A – Avusturya / B – Belçika / CH – İsviçre / CZE – Çekya / D – Almanya / DK – Danimarka / E – İspanya / EST – Estonya / F – Fransa / FIN – Finlandiya / GR – Yunanistan / H – Macaristan / I – İtalya / IS – İzlanda / L – Lüksemburg / LT – Litvanya / LVA – Letonya / M – Malta /N – Norveç / NL – Hollanda / P – Portekiz / PL – Polonya / S – İsveç / SK – Slovakya / SVN – Slovenya

Vize Numarası
Vizenin Geçerli Olduğu Ülke ve Bölgeler:

Eğer burada «ETATS SCHENGEN» veya «SCHENGEN STATES» yazıyorsa, bütün Schengen ülke ve bölgelerini ziyaret edebilir anlamında gelir.

Bu kısımda bu ibareler yerine herhangi ülke kodları yazıyorsa; mesela «LVA, M, N, NL, P, PL» gibi; bu vize sahibi sadece Litvanya, Malta, Norveç, Hollanda, Portekiz ve Polonya ülkelerini ziyaret edebilir anlamına gelir.

Vizenin Geçerlilik Başlangıç Tarihi:

VOM – FROM – DU kelimelerinin karşısına yazılmış olan tarih itibari ile Schengen’e giriş yapabilirsiniz. Vize başlangıç tarihinden önce giriş yapamazsınız.

Vizenin Geçerlilik Bitiş Tarihi:

BIS – UNTIL – AU kelimelerinin karşısına yazılmış olan tarih itibari ile Schengen ülkesi veya bölgesinden çıkış yapmanız gerekir.

Vize Tipi:

ARTS DES VISUMS – TYPE OF VISA – TYPE DE VISA kelimelerinin karşısına yazılmış olan kodlar almış olduğunuz vizenin türünü belirtir.

«A» : Bu tip vize, Airport Visa – Hava limanı vizesidir. Bu vize türü, hava limanının uluslararası kısma geçişine müsaade etmez.

«C» : Kısa dönem vize türü olup, kişiye 3 aydan fazla Schengen bölgesinde kalmasına müsaade etmez.

«D» : Uzun süreli vize türü olup, kişi 3 aydan fazla Schengen bölgesine kalmasına müsaade eder.

Pasaport Numarası:

REISEPASS NR. – PASSPORT NO – PASSEPORT NO karşısında yazan numara kişinin pasaport numarasını gösterir.

Vizenin Verildiği Yer:

AUSGESTELLT IN. – ISSUED IN – DELIVRE A karşısında yazan yer adı, vizenin verildiği Büyükelçilik veya Konsolosluğun bulunduğu ilin adıdır.

Soyadı/Adı:

NAME VORNAME – SURNAME NAME – NOM PRENOM yazan kısmın karşısında kişinin SOYADI ADI yazılmaktadır.

Kalma Süresi:

DAUER DES AUFENTHALTS – DURATION OF STAY – DUREE DE SEJOUR karşısında yazan kısmın karşısında kişinin toplam olarak Schengen bölgesinde vize geçerlilik süresi içerisinde kalabileceği maksimum süreyi belirtir.

Uyarı : Maksimum kalma süresinin aşılması durumunda, daha sonraki vize başvuru süreci 30 – 60 gün arasında uzayabileceği gibi, süre aşım sayısına bağlı olarak 2 ile 5 yıl arası Schengen vizesinden men alınabilir.

Giriş Sayısı:

ANZAHL DER EINREISEN – NUMBER OF ENTRIES – NOMBRE D ENTRESS karşısında yazan kısım kişinin Schengen bölgesine girebileceği sayıyı gösterir.

«MULT» Çok girişli vize tipini

«1» Tek girişli vize tipini

«2»Çift girişli vize tipini belirtir.

Vize Veriliş Tarihi:

AM – ON – LE karşısında yazan kısım vizenin verildiği tarihi gösterir.

 

Schengen Vizesi için Tıklayınız.