VİZEPORT Vize Servisi 29.06.2022
VİZEPORT Vize Servisi

Mursi: Vizeleri Kaldıralım

Mursi: Vizeleri Kaldıralım

Mısır Cumhurbaşkanı Mursi, “Gümrük vergisi sıkıntı yaratıyor” diyerek vizelerin kalkması gerktiğini söyledi.

“Aramızdaki bağlar direkt olsun. Vizesiz gidip gelebilelim. Karayolu anlaşmaları için Suriye’de durumun düzelmesini beklemeyelim”

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, ”Aramızdaki bağlar direkt olsun. Vizesiz gidip gelebilelim. Gümrük vergisi adı altında iş dünyasını sıkıntıya sokan şeyler olmasın” dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde (TOBB), Türk-Mısır İş Forumu’nda Türk ve Mısırlı işadamlarına hitap eden Cumhurbaşkanı Mursi, kardeş ülke olarak nitelendirdiği Türkiye’de olmaktan büyük mutluluk duyduğunu, kalbinin sevgi ve takdirle dolu olduğunu ve Türkiye’yi ”ikinci ülkeleri” olarak kabul ettiklerini ifade etti.

Önemli temaslarda bulunduklarını belirten Mursi, Türkiye ile aynı hedef ve stratejileri paylaştıklarını, iki kardeş ülke arasında çok sayıda benzerlik bulunduğunu, rekabet yerine işbirliğinin hüküm sürdüğünü söyledi.Mısır Cumhurbaşkanı, katıldığı Ak Parti 4. Olağan Genel Kongresi’nde kalkınma alanında atılan adımlarla ilgili bilgi sahibi olduğunu belirterek ”Çok memnun oldum. Ak Parti liderliğinde Türkiye büyük atılım ve sıçramalar gerçekleştirdi ve bunlar Türkiye içinde kalmadı, bölge ülkelerine de örnek oldu” değerlendirmesinde bulundu.

Ülkesindeki devrim sürecine değinen Mursi, Mısır halkının gelecek nesiller için yeni bir adım attığını ve kendi başkanını kendisinin seçtiğini belirterek, Mısır’da silahlı kuvvetlerin seçilmiş olan cumhurbaşkanına yetkileri teslim ettiğini ve o günden itibaren sivil yönetimin başladığını kaydetti.

“İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ”

Özel sektörün temsilcilerinin, işbirliği yaptığı sürece gerçekleşmeyecek hayal olmadığını ifade eden Mursi, Türkiye ile Mısır arasında tarihin derinliklerine ulaşan ilişkiler olduğunu vurguladı.

Mursi, ”Biz işbirliğine hazırız. Bizim görevimiz iş dünyasının önüne çıkan engelleri kaldırmaktır. Karşılıklı ticareti desteklememiz gerekiyor” dedi.Kardeş ülke vatandaşlarının rahatlıkla gidip gelmesi gerektiğine dikkati çeken Mursi, ”Birbirimizi daha iyi tanımamız lazım ki daha fazla işbirliği yapabilelim. Aramızdaki bağlar direkt olsun. Vizesiz gidip gelebilelim. Gümrük vergisi adı altında iş dünyasını sıkıntıya sokan şeyler olmasın” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da bu hedefleri onayladığını dile getiren Mursi, denizcilik alanındaki ihtiyaca binaen gerekli çalışmaların yapılacağını, işbirliğine hazır olduklarını, karayolu ulaşımında da işbirliği anlaşmaları yapılması gerektiğini bildirdi.

Mursi, özgür iradeye sahip olan ülkelerin gerekli olan araçları da temin etmesi gerektiğini belirterek, ”Karayolu anlaşmaları için Suriye’de durumun düzelmesini beklemeyelim. Olumlu bir örnek sergileyeceğiz ki diğer ülkeler de bunu görüp imrensinler” görüşünü belirtti.

“KORKMAYIN”

Forumda imzalanan, Mısırlı firma Industrial Development Group (IDG) ile Türk firma Elif Plastik arasındaki 160 milyon dolarlık işbirliği anlaşmasını hatırlatan Mısır Cumhurbaşkanı, ”Allah mübarek etsin. Bunlar önemli yatırım alanları. Mısır pazarı 90 milyonu bulan büyük bir pazardır. Yatırımılar garantilidir ve getirisi diğer ülkelere göre çok fazladır. Çünkü üretim maliyeti çok düşüktür. Birlikte üretebilir, pazarlayabilir ve ihraç edebiliriz. Korkmayın yatırımlarınız bir kuruş dahi zarar görmez. Devletin garantisi altındadır” ifadesini kulandı.İş dünyasına güvendiklerini vurgulayan Mursi, Mısırlı işadamlarına da Türkiye’de yatırım yapma çağrısında bulundu.

Mısır’da iş dünyasına önem veren ve mesai mefhumu olmayan bir hükümet olduğunu, özel sektörün de üzerine düşeni yaparak ihracat yönelik üretim yapılması gerektiğini belirterek, ”Otomobille yetinmeyelim, sanayi üretimi yapacaksak uçak da üretmeliyiz. Buna ihtiyacımız var. Niyetimiz samimi ve doğru ise sonucu da Bereketli olacaktır” dedi.

SURİYE VE FİLİSTİN

Forumda, Mısır Türkiye ilişkilerinden, istikrardan ve sosyal adaletten bahsedildiğini hatırlatan Mursi sözlerine şöyle devam etti:”Hiçbir yönetici bunlardan vazgeçemez. Suriye’de çocukların öldürülmesi bizleri üzüyor. Asla görmezlikten gelemeyiz. Kan akmasına dur dememiz lazım. Kardeş halkların ve yönetimlerinin bununla ilgilenmesi gerekiyor.

Mısır, Türkiye, Suudi Arabistan, Körfez ülkeleri ve diğer dünya ülkelerinin, Suriye’deki vahşete dur demesi gerekiyor.”Ortadoğu’nun nükleer silahlardan arınmış olması gerektiğine dikkati çeken Mursi, Filistin halkının meşru haklarına ulaşması gerektiğini, bunun dışında çözüm olmadığını, bölge ülkelerine düşünce ve politika dikte edilmesinin yanlış olduğunu sözlerine ekledi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ