VİZEPORT Vize Servisi 29.06.2022
VİZEPORT Vize Servisi

İstanbul’da sarı toz alarmı: Beş konsoloslukta 16 kişi etkilendi

İstanbul’da sarı toz alarmı: Beş konsoloslukta 16 kişi etkilendi

vizeport-sondakika

Sağlık Bakanlığı, Kanada Konsolosluğu’ndan 10, Belçika Konsolosluğu’ndan 4 ve Almanya Konsolosluğu’ndan 2 olmak üzere toplam 16 kişinin şüpheli toz maddeye maruz kaldığını açıkladı. İki konsoloslukta ise çalışmalar sürüyor

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Kanada, Belçika ve Almanya’nın İstanbul başkonsolosluklarına gönderilen “sarı toz” bulunan zarflarla ilgili olarak olay yerinden alınan numunelerin Sağlık Bakanlığı ekiplerine teslim edildiğini bildirdi.

AFAD’dan yapılan açıklamaya göre, bazı başkonsolosluklarda sarı renkte toz maddeler içeren zarfların çıkması üzerine Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer (KBRN) ekipleri hızla olay yerlerine sevk edildi.

Ekiplerin olay yerine intikali sırasında koordinasyon sağlanarak konsolosluk yetkililerine alınması gereken ilk tedbirler hakkında bilgi verildi. AFAD Başkanı Fuat Oktay, çalışmaları olay yerinden koordine etti.

Olay yerine ulaşan KBRN ekipleri, şüpheli zarfları prosedürlerine uygun olarak gerekli işlemlere tabii tuttu. Zarftaki şüpheli maddeye maruz kalan ortam ve canlılar özel kimyasal temizleyicilerle dekontemine edildi. 11 ilde bulunan AFAD Arama Kurtarma Birlik Müdürlüklerindeki KBRN ekipleri tedbir amaçlı hazır tutuluyor.

KBRN ekipleri olay yerinden alınan numuneleri, hıfzıssıhha laboratuvarlarında incelenmek üzere Sağlık Bakanlığı ekiplerine teslim etti.

İSTANBUL VALİLİĞİNDEN AÇIKLAMA

Bu arada İstanbul Valiliği de, sabah saatlerinde konsolosluklarda başlayan ‘sarı toz’ alarmı hakkında açıklama yaptı.

Valilik, sabah saatlerinde İstanbul’da bulunan Kanada, Belçika, Almanya, ABD ve Fransa Başkonsolosluklarına gönderilen zarfların içinde şüpheli toz görüldüğü bilgisinin alınması üzerine İstanbul AFAD Kimyasal, Biyolojik, Radyoaktif ve Nükleer (KBRN) ekipleri tarafından gerekli çalışmalar başlatıldığını belirtti.

Çalışmalar kapsamında, Kanada, Belçika ve Almanya Başkonsolosluklarında mekân ve personel dekontaminasyonun tamamlandığı birilerek şu ifadeler yer verildi:

“Kanada Başkonsolosluğundan 8, Belçika Başkonsolosluğundan 2 ve Almanya Başkonsolosluğundan 4 kişi kontrol amacıyla Bakırköy Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edilmiştir.

KBRN ekipleri halen Fransa Başkonsolosluğunda dekontaminasyon çalışmalarına devam etmektedir.

ABD Başkonsolosluğundaki şüpheli zarf, Başkonsolosluk personeli tarafından izole bir şekilde açılmadan muhafaza edilmekte olup Fransa Başkonsolosluğundaki işlemlerin bitmesini müteakip KBRN ekipleri tarafından gerekli çalışmalar yapılacaktır. Sağlık ekipleri olay yerine yönlendirilmiştir.

Çalışmaların tamamlandığı Başkonsolosluklardaki numuneler usulüne göre numune kabına alınarak sağlık ekiplerine incelenmek üzere teslim edilmektedir. Numuneler üzerinde yapılacak araştırmalar sonuçlanınca kamuoyu ile paylaşılacaktır.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ