VİZEPORT Vize Servisi 08.12.2022
VİZEPORT Vize Servisi

Singapur’da Türk işadamlarına Şok!

vizeport-haberTürk işadamlarına Singapur’da şok!
Türkiye ile Singapur arasında vize serbestisi olmasına karşın bu ülkede fuara katılmak üzere gitmek isteyen Türk işadamları üç saati aşkın havalimanında bekletildi. Singapur’daki Sin Changi Havalimanı’nda bekletilen iş adamlarına ‘Siz gerçek Türk vatandaşı mısınız’ yönünde soruların sorulduğu öğrenildi.

Singapur Expo Uluslararası Fuarı’na katılmak üzere Türkiye’den yola çıkan onlarca Türk iş adamı hava limanında saatlerce mahsur kaldı. Üç günlük fuar için Singapur’a gidenTürk iş adamlarının, tek tek odaya alındığı, ülkeye neden geldikleri ile ilgili ayrıntılı soruların sorulduğu belirtildi.

sing1

İstanbul Hububat, Bakliyat ve Yağlı Tohumlar Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Zekeriya Mete, iki yıldır sektör zor bir dönemden geçiyor. 500 milyar dolarlık ihracat hedefiyle çıktığımız yolda şimdide ülkelerden bu sıkıntıları yaşıyoruz. Mete “İhracatçılar olarak bizlere uygulanan bu durumdan çok rahatsızız. Daha düne kadar elimizi kolumuzu sallayarak geldiğimiz bu ülkede şimdi türlü türlü sorunlarla ve sıkıntılarla karşılaşıyoruz. Hükumetten beklentimiz, bu konularda Singapur hükumetiyle irtibata geçmeleri… Neden bize bu uygulamaları yapıyorlar anlamak istiyoruz. Ve bunu sadece biz Türklere yapıyorlar” dedi.

sing

Mete, vize uygulaması olmamasına karşın Türk iş adamlarına yönelik tutuma anlam veremediklerini kaydetti. Mete’nin de bu akşam Singapur’a gitmeyi planladığı, ancak ortaya çıkan sıkıntının tereddütte yol açtığı kaydedildi.

sing2

Singapurlu görevliler, son dönemlerde, çok sayıda Suriyeli’nin Türk pasaportu ile ülkele giriş yapmak istedikleri yönündeki bilgiyi de Türk iş adamları ile paylaştı. Türkiye’den giden kişilere yönelik alınan ‘sıkı tedbirler’in temelinde de bu durumun yattığı ifade edildi.
Sin Changi Hava limanı’nda üç saate yakın bekleyen Türk iş adamlarının uzun süreli bekleyişten sonra geçişlerine izin verildiği öğrenildi.

Kaynak: Hurriyet.com.tr

cropped-waqea.jpg

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ