VİZEPORT Vize Servisi 16.08.2022
VİZEPORT Vize Servisi

Dış İşleri Bakanlığı: Araçlarla İlgili Hususlar

Sürücü belgesi, ruhsat ve Uluslararası Yeşil Sigorta Kartının mutlaka temini gerekir. Yol üzerindeki bazı ülkeler sürücü belgesi olarak “Uluslararası Ehliyet”i aramakta, bunu ibraz edemeyenlere para cezası kesmektedirler. Dolayısıyla sürücü belgesi yanında uluslararası ehliyet temini yararlı olacaktır. Ayrıca, seyahat öncesinde kısa süreli kasko ve yolcu kaza sigortası yaptırılması tavsiye edilir.

Öte yandan Uluslararası Yeşil Sigorta Kartının Hırvatistan ve Slovenya için geçerli olabilmesi, bu hususun kartta belirtilmiş olmasına bağlıdır. Gözle görülür önemli hasarlarla sonuçlanan kazalarda, karşı taraf olmasa bile, polise müracaatla Hasar Tespit Raporu düzenlettirilmelidir. Aksi takdirde, ülke içindeki veya çıkış gümrüğündeki kontrollerde suçlanma ya da engellenme mümkün olabilecektir. Kaza halinde trafik polisini bekleyip kaza raporunu yerinde hazırlatmak lazımdır.

Aracınızın Türkiye’ye girişi için Triptik yaptırmak şart değildir. Bunun için sınır kapılarımızda Taşıt Giriş-Çıkış Formu doldurmak yeterlidir. Ancak, aracın ruhsatı size ait değilse, sahibinden vekalet alınması gerekir.

Dikkat edilmesi gerekli önemli bir husus, araçta bidon içerisinde benzin bulundurulmamasıdır. Birçok ülkeye benzin sokmak yasaktır. Bunun mümkün olduğu birkaç ülkede ise miktar sınırlaması vardır. Dolayısıyla araçta bidon ile benzin bulundurmak yerine aracın deposunu her zaman dolu tutmak ve kaliteli, güvenli benzin için, büyük kentlerde ikmal yapmak en doğrusudur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ