VİZEPORT Vize Servisi 29.06.2022
VİZEPORT Vize Servisi

Çipli pasaportlar ‘trafiğe’ takıldı

AB normlarına uygun çipli pasaportların verilmesinde aşırı yoğunluk yüzünden sistem kilitlendi. Sıkıntının, umre ve yarıyıl tatiliyle birlikte vatandaşların pasaport şubelerine akın etmesinden kaynaklandığı bildirildi. Yoğunluk nedeniyle daha önce bir haftada eve teslim edilen pasaportların alım süresi bir aya kadar uzadı.

Çipli pasaport uygulamasına geçilmeden önce çiplerdeki güvenlik açığı nedeniyle ihale süreci uzadı, ardından pasaport kağıdının temininde sıkıntılar yaşanınca pasaport kuyrukları uzadı.

Bu kez yaşanan yoğunluk nedeniyle çipli pasaport alımında sıkıntı ortaya çıktı. Yeni yılla birlikte çipli pasaportlar için vatandaşlar yeniden beklemeye başladı. Özellikle Umre ziyareti ve yarıyıl tatiliyle birlikte yurtdışına çıkmak isteyen vatandaşlar Pasaport Şubeleri’ne akın etti.

Talep yoğunluğuyla birlikte Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Pasaport Daire Başkanlığı’nın günlük 8 bin olan basım adeti de 20 bine yükseldi. Bu yüzden bir haftada adreslere gelen pasaportların teslimi bir ayı bulmaya başladı.

Acil durumlar için vatandaşların, Emniyet Müdürlükleri üzerinden “Acil başvuru formu ile başvurmaları mümkün. Acil seyahat durumu olanlar, pasaport başvuruları sırasında “acil başvuru formu” doldurmanın yanında işlerinin aciliyetini gösteren belge veya uçak biletlerini sunarak işlemlerini hızlandırabiliyor.

Pasaportların sadece Ankara Gölbaşı’nda basılması ve tek merkezden verilmesi sıkıntıyı artırırken, aksaklıkların çözümü için emniyet birimleri fazla mesai yapmaya başladı. Sıkıntı bir hafta içinde çözülecek.

Kaynak: Hürriyet

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ